
Arsenije Dedić – Arsen (Šibenik, 28. jul 1938 — Zagreb, 17. avgust 2015) bio je jugoslovenski i hrvatski pevač, kompozitor, pesnik, aranžer, tekstopisac, kantautor i muzičar, srpske nacionalnosti.
Umetnik u mladosti
Arsenije Dedić je autentičan začetnik autorske pesme i literarne šansone. Svojim radom je izvršio posredan, ali značajan uticaj na rok scenu u Jugoslaviji. Rođen je 28. jula 1938. u Šibeniku kao drugo dete od oca Jovana (†1983.) i majke Veronike rođene Mišković (1904.-1995.). S očeve strane svi su bili Srbi, pravoslavci koji su poticali iz okoline Drniša, dok je majka bila Hrvatica iz Rupa pokraj Skradina te je u pravoslavlje prešla prilikom udaje za Arsenovog oca. Ime je dobio po Arseniju Čarnojeviću dok njegov stariji brat Milutin po srpskom Kralju Milutinu. Muziku počinje da uči u osmoj godini. Prvo je počeo da svira flautu i klavir. Već sa petnaest godina svira u pozorišnom orkestru i sa ocem u Šibenskoj narodnoj glazbi. Paralelno je u muzičkoj školi učio flautu. Sredinom pedesetih godina počinje da objavljuje poeziju u „Poletu“, „Književnim novinama“ i splitskom „Vidiku“. Po završetku gimnazije 1957. godine seli se u Zagreb, upisuje Pravni fakultet i srednju muzičku školu, a zatim i Muzičku akademiju na kojoj diplomira 1964. godine. Krajem pedesetih, Dedić počinje sa svojim prvim kompozitorskim radovima vezanim za klasičnu muziku, ali piše i tekstove za zabavnu muziku pod pseudonimom Igor Krimov. Ujedno pristupa vokalnim grupama Prima, Sirynx, Zagrebački vokalni kvartet i Melos, otkrivajući bogatstvo šansone i kancone. Sa njima snima ploče na kojima su prepevi stranih hitova. Prvu ploču objavio je sa ljubljanskim Diksieland ansamblom i na njoj su «Zapleši tvist», prepev «Let`s twist again» Čabija Čekera (Chubby Checker) i „Rođena za mene“ ili “Nata per me” Adrijana Čelentana (Adriano Celentino). Godine 1961. otkriva italijanskog autora Đina Paolija (Gino Paoli), doživljava »šok identifikacije» koji će uticati na jačanje autorske sigurnosti tokom daljeg rada. Kao kompletan autor prvi put se predstavlja 1963. godine kada na Splitskom festivalu izvodi pesmu „Onaj dan“. Zatim prvi put objavljuje svoju pesmu »Nevoljen», a na tom singlu se nalazi i „Okus soli“, obrada Paolijevog hita. Od 1959. do 1964. godine radi kao muzički saradnik na TV Zagreb, a zatim prelazi u slobodne umetnike.
Autentični jugoslovenski kantautor
Tokom šesdesetih godina karijeru vezuje za festivale, nižući seriju evergrin kompozicija i odnoseći nagrade sa lakoćom. Prvi solistički koncert održao je decembra 1965. godine u beogradskom Domu sindikata. Vremenom se povlači sa festivala i orijentiše se na snimanje cenjenih ploča. Prvi LP „Čovek kao ja“, objavljen 1969. godine, donosi retrospektivu najboljih pesama kao što su “Moderato cantabile”, „Kuća pored mora“, „Bit ćeš uvek moja“, „Sve što znaš o meni“ i druge. Sledeći LP „Arsen 2″ samo potvrđuje njegove visoke kvalitete, donoseći, „O mladosti“, „Ne plači“, „Takvim sjajem može sjati“. Dupli album “Homo volans” objavljen 1973. godine definitivo mu određuje centralnu kantautorsku poziciju kroz pesme „Tvoje nežne godine“, „Laku noć muzičari“, „Modra rijeka“. Unoseći vremenom u svoju romantiku elemente ironije i satire, Dedić tokom sedamdesetih snima ključne autorske ploče, ali se ogleda i na drugim poljima. Radi ploče za decu, primenjenu muziku, komponuje na tekstove pesnika, a njegove pesme izvode Drago Mlinarec, Bijelo Dugme, Josipa Lisac, Srebrna krila, Zdravko Čolić i mnogi drugi. Takođe, redovno komponuje za suprugu Gabi Novak koja često gostuje na njegovim pločama i nastupima. Saradnju sa novim generacijama produbljuje tokom osamdesetih radeći prepeve sa slovenačkog, pesama Andreja Šifera, Zorana Predina i drugih. Sa Predinom snima zajedničku ploču «Svjedoci priče» na kojoj se autorski dopunjuju, nudeći drugačije čitanje svojih ranijih pesama. U pesmi «Domovina» pridružio im se Bora Đorđević sa kojim su 1989. godine zajedno nastupali u više navrata. Godine 1993. Dedić posle duže pauze objavljuje ploču «Tihi obrt» na kojoj uz Gabi Novak učestvuje i njihov sin Matija koji svira klavir. U pesmama „Između nas rat je stao“, „Miris jeftine hrane“, „Majka hrabrost“, „Mocartova godina 1991.” Dedić na ubedljiv način poetski prelama ratne refleksije.
Sledeći CD nudi pomalo neočekivanu retrospektivu. Naime, Dedić je 1961. godine počeo da piše tekstove za dalmatinske pesme, tako da su neke od njih, kao „Vratija se Šime“, „Maškare“, „Cvite moja“, vremenom dobile atribut narodnih. Od 1970. godine počeo je da komponuje muziku i piše tekstove za šibenske klape, a često je radio i na stihove Ujevića, Gulina, Bilića i drugih. Od oko četrdeset pesama koje su tako nastale Dedić je za CD «Ko ovo more platit» napravio izbor od dvadeset dalmatinskih pesama snimljenih od 1973. do 1995. godine. Uz njega i Gabi pevaju klape Šibenik, Bonaca, Maslina, Nostalija, Kalafat. Godine 1997. objavljuje CD „Ministarstvo straha“ i u pesmama „Tvoje tijelo, moja kuća“, „Ministarstvo straha“, „Ratni profiteri“ i drugim gradi gorku, ali emotivnu atmosferu sličnu onoj koju je zabeležio na ploči „Tihi obrt“.
Uspesi i nagrade
Tokom karijere, Dedić je pisao muziku za pozorište, film i TV drame. Godine 1968. glumio je u filmu “Višnja na Tašmajdanu“ reditelja Stoleta Jankovića. Prvu knjigu poezije „Brod u boci“ Dedić je objavio 1971. godine i ona je doživela brojna izdanja i impresivan tiraž od osamdeset hiljada primeraka, što ne treba da čudi, budući da je pesma „Ne daj se Ines“ bila prihvaćena od svih generacija. Sa Matijom Skurjenijem je objavio knjigu za decu „Zamišljeno pristanište“ (1975), pa «Narodne pjesme» (1979), “Canto e poesia” (1983), sa fotografom Tomislavom Risićem „Zagreb i ja se volimo tajno“ (1986) i „Hotel Balkan“. Publicista Igor Mandić je 1983. godine o njemu objavio knjigu „Arsen“. Krajem 1997. godine Dedić je objavio knjigu „Stihovi“ u kojoj su sakupljeni materijali iz njegovih knjiga, kao i nove pesme. Za svoj rad Dedić je dobio brojene nagrade od kojih su posebno cenjene italijanske I premi Tenzo i Jacques Brel za doprinos autorskoj pesmi u Evropi.
Izvor: Wikipedia
- Arsen Dedić – Amigo
- Arsen Dedić – Ana je Ana
- Arsen Dedić – Arsene Lupin
- Arsen Dedić – Automati
- Arsen Dedić – Balada iz pregrađa
- Arsen Dedić – Balada o čorbi
- Arsen Dedić – Balada o parkingu
- Arsen Dedić – Balada o prolaznosti
- Arsen Dedić – Balada o smrti
- Arsen Dedić – Bila si moja ljubav
- Arsen Dedić – Bit ćeš uvijek moja
- Arsen Dedić – Da su me ukrali cigani
- Arsen Dedić – Daj mi malo
- Arsen Dedić – Davne kiše
- Arsen Dedić – Djevojka za jedan dan
- Arsen Dedić – Ekvilibristi
- Arsen Dedić – Hrabri ljudi
- Arsen Dedić – Hvala ti
- Arsen Dedić – I na kraju malo sreće
- Arsen Dedić – Ima, a ne zna
- Arsen Dedić – Iva
- Arsen Dedić – Ivan bez zemlje
- Arsen Dedić – Između nas rat je stao
- Arsen Dedić – Jer ti ljubiš drugoga
- Arsen Dedić – Kad sam te vidio
- Arsen Dedić – Kada sretnem djevu bajnu
- Arsen Dedić – Kamarade
- Arsen Dedić – Kuća pored mora
- Arsen Dedić – Kuća za ptice
- Arsen Dedić – Milena
- Arsen Dedić – Miris jeftine hrane
- Arsen Dedić – Mirni podstanar
- Arsen Dedić – Modra rijeka
- Arsen Dedić – Moj grob
- Arsen Dedić – Moj stari i ja
- Arsen Dedić – Moj zanat
- Arsen Dedić – Moja ljubav ima
- Arsen Dedić – Mrtvo lišće
- Arsen Dedić – Na balkonu
- Arsen Dedić – Na zlu putu
- Arsen Dedić – Napudraj nos
- Arsen Dedić – Naučila me
- Arsen Dedić – Ne daj se Ines
- Arsen Dedić – Ne plači
- Arsen Dedić – Ne spavaj gola
- Arsen Dedić – Ne vraćaj se starim ljubavima
- Arsen Dedić – Nebo je modro, šuma plava
- Arsen Dedić – Nećeš biti sama
- Arsen Dedić – Negve
- Arsen Dedić – Nema konja
- Arsen Dedić – Ni jedno vrijeme nije moje
- Arsen Dedić – Nježnost u mraku
- Arsen Dedić – O mladosti
- Arsen Dedić – Opet si sa mnom
- Arsen Dedić – Oprosti mi
- Arsen Dedić – Otkako te ne volim
- Arsen Dedić – Otok
- Arsen Dedić – Pamtim samo sretne dane
- Arsen Dedić – Paprena
- Arsen Dedić – Pjesma izgubljene ljubavi
- Arsen Dedić – Pjesma o Gabi Novak
- Arsen Dedić – Pjesma o šutnji
- Arsen Dedić – Po glavi stanovnika
- Arsen Dedić – Podoknica
- Arsen Dedić – Ponovo gore vatre moga doma
- Arsen Dedić – Ponovo ti govorim, ljubavi moja
- Arsen Dedić – Pored mene
- Arsen Dedić – Porodično stablo
- Arsen Dedić – Posljednji tango u đevrskama
- Arsen Dedić – Pravilna ishrana
- Arsen Dedić – Prazna obećanja
- Arsen Dedić – Pričao bih ti o sebi
- Arsen Dedić – Prijatelj
- Arsen Dedić – Ratni profiteri
- Arsen Dedić – Razgovor sa konobarom
- Arsen Dedić – Seosko groblje
- Arsen Dedić – Sine moj
- Arsen Dedić – Spaliti zemlju
- Arsen Dedić – Stara cura
- Arsen Dedić – Stara pjesma
- Arsen Dedić – Šta mi mater skuva
- Arsen Dedić – Što ostaje
- Arsen Dedić – Takvim sjajem može sjati
- Arsen Dedić – Tamara
- Arsen Dedić – Tamo da putujem
- Arsen Dedić – Tebi je lako
- Arsen Dedić – Ti me činiš boljim
- Arsen Dedić – Ti se smiješ
- Arsen Dedić – Ti trebaš ljubavi
- Arsen Dedić – Tko stoji iza mene
- Arsen Dedić – To je moj svijet
- Arsen Dedić – Tvoje nježne godine
- Arsen Dedić – U kužini
- Arsen Dedić – Vlakom prema jugu
- Arsen Dedić – Zagreb i ja se volimo tajno
- Arsen Dedić – Zagrli me
- Arsen Dedić – Završni song
- Arsen Dedić – Zbogom
- Arsen Dedić – Znat ćeš
- Arsen Dedić – Žena je žena
- Arsen Dedić – Život moj
- Arsen Dedić – Život se troši kao kreda