
Vinko Coce (Trogir, 22. prosinca 1954. – Split, 27. listopada 2013.) bio je hrvatski pjevač, tenor.
Mladost
Vinko Coce dolazi iz jedne od najstarijih obitelji sa čiovske strane današnjeg Trogira. Prema povijesnim izvorima, preci obitelji Coce su se ovdje nastanili još u 16. stoljeću.
Na Cocu je od rane mladosti utjecala blizina grada Trogira i usmjeravala ga na glazbu mediteranskog suzvučja. Cocina glazbena nadarenost zamijećena je već u osnovnoj školi. Sa 13 godina dopunjuje solfeggio kod maestra Marinka Lukasa, satovima za klarinet, a sa 15 godina kao tenor pjeva u vokalnom kvintetu Mali kanti, osnovanom s ciljem izvođenja malih glazbenih formi iz 15. i 16. stoljeća: villanela, frotolla itd.
Klapa Trogir
Nakon završene Obrtne škole radi u trogirskom brodogradilištu. Njegov interes za glazbom raste, pa 1972. započinje suradnju s klapom Trogir, uz koju će ostati sve do početka samostalne karijere. Klapski angažman započinje kao prvi tenor, a kasnije se razvija u tenora solista. Kroz klapsko pjevanje surađuje s vrsnim pedagozima i glazbenicima kao što su Ljubo Stipišić, Josip Veršić, Eduard Tudor, Silvije Bombardelli, Nikola Žličar, Duško Tambača, Loris Voltolini, Nikola Buble, Joško Ćaleta i drugi.
Paralelno s pjevanjem u klapi, Coce razvija svoj glazbeni talent u glazbenoj školi “Josip Hatze” u Splitu, na odjelu solo pjevanja kod prof. Branke Ristić. Školu uspješno završava koncem osamdesetih godina. Godine 1983. primljen je za zborskog tenora u profesionalnom mješovitom zboru HNK-a u Splitu. Ondje sljedećih 5 godina intenzivno i uspješno pjeva cjelovit operni repertoar. Istododobno nastavlja rad u klapi Trogir. U tom je razdoblju Coce često pjevao pojedine tenorske dionice i u HNK u Zagrebu, kao asistent glavnim tenorskim ulogama. Najveće priznanje dolazi prihvaćanjem asistencije u zboru Teatra Comunale iz Firence, gdje u operi Boris Godunov, izvedenoj pod ravnanjem maestra Seiji Ozawe, pjeva u krugu Luciana Pavarottija.
Samostalna karijera
Samostalnu karijeru Vinko Coce započinje 1991. godine, pjevajući zabavnu glazbu. To, nažalost, donosi prekid suradnje s klapom Trogir, koja dijelom i zbog toga prestaje s radom 1995. godine. U Domovinskom ratu nastupa diljem zemlje i inozemstva na raznim skupovima prosvjeda protiv rata i potpore braniteljima te na mnogim humanitarnim koncertima.
Krajem 1991 zahvaljujući glazbeniku Miroslavu Miši i klavijaturisti grupe Tutti Frutti iz Trogira, započinje suradnju s Nenom Ninčevićem i Joškom Banovom, što rezultira i prvim estradnim uspjehom 2. nagrada stručnog žirija Vinka Coce i Tomislave Miše na Splitskom festivalu s pjesmom “Da je meni s tobom kroz Pasike. 1993. snima svoj prvi album, Mirno spavaj, ružo moja, koji je donio i nekoliko hitova. Te godine osvaja i Grand Prix na Splitskom festivalu zabavne glazbe s pjesmom “Sićaš li se, Lungomare”. Godine 1994. nastupa na Dori s pjesmom “Zlato moje”. Uskoro dolazi i nominacija za Porin, za pjesmu “Kora kruha u vinu”. Nagradu doista i dobiva, zajedno s Klapom Trogir, i to kao priznanje za rad na polju njegovanja i unaprijeđenja tradicionalnog klapsko-dalmatinskog pjevanja.
Ovi su mu uspjesi osigurali popularnost na nacionalnoj razini.
Ponovno okupljanje klape Trogir
Godine 2002., klapa Trogir se ponovno okuplja na 40. godišnjicu djelovanja, što je obilježeno monografijom “Povratak iskonu”, autora Stanka Geića. Klapa nastavlja daljnje obrade glazbenih djela iz ciklusa Narodno blago grada Trogira, u okrilju KUD-a Kolo.
Zbog uspješne solističke karijere, Coce 2000. postaje članom Hrvatske glazbene unije, te dobiva status slobodnog umjetnika. Pored toga, Coce je stalni član komornog zbora samostana benediktinki i sv. Nikole u Trogiru.
U lipnju 2003., u Trogiru je organiziran samostalni koncert “Vinko i prijatelji”, na kojem nastupaju i Oliver Dragojević, Klapa Trogir, klapa Tragos i, kao pratnja, grupa Delfini.
U kolovozu 2003., Coce organizira predstavljanje svjetskih, manje poznatih tenora, pod nazivom “Prvo međunarodno natjecanje mladih tenora”, uz medijsku pozornost i pokroviteljstvo predsjednika RH Stipe Mesića.
Smrt
Umro je 27. listopada 2013. u KBC Split oko 1 sat ponoći. Loše zdravstveno stanje ga je poćelo mučiti od svibnja te godine.
Izvor: Wikipedia
- Vinko Coce – A ča san ti bidan učinija
- Vinko Coce – Ane, jel te baca
- Vinko Coce – Bandire od svile
- Vinko Coce – Da je meni s tobom kroz pasike
- Vinko Coce – Daleko je srce
- Vinko Coce – Dalmacija, more, ja i ti
- Vinko Coce – Dalmacijo, sve ti cvitalo
- Vinko Coce – Dalmatinac
- Vinko Coce – Dalmatinko crno oko moje
- Vinko Coce – Dite sa škoja
- Vinko Coce – Domenika
- Vinko Coce – Domovino moja
- Vinko Coce – Dva bracanina
- Vinko Coce – Gajeta
- Vinko Coce – Hej, živote moj
- Vinko Coce – Izliči mi dušu pismo
- Vinko Coce – Južnjaci
- Vinko Coce – Kada umren umotan u bilo
- Vinko Coce – Klapa i pisma
- Vinko Coce – Koliko te na rastanku volim
- Vinko Coce – Kora kruha u vinu
- Vinko Coce – Lungo Mare
- Vinko Coce – Ljubav je ka i cvit
- Vinko Coce – Mama, adio
- Vinko Coce – Marija
- Vinko Coce – Mi pivamo po domaću
- Vinko Coce – Mirno spavaj, ružo moja
- Vinko Coce – Na Neretvu misečina pala
- Vinko Coce – Najdraže moje
- Vinko Coce – Najlipša si, zemljo moja
- Vinko Coce – Nedija
- Vinko Coce – Nek te sunce zlati
- Vinko Coce – Neka zapiva moja Dalmacija
- Vinko Coce – Ništa nije važno
- Vinko Coce – Noć u Saldunu
- Vinko Coce – O more duboko
- Vinko Coce – Odriši mi dušu
- Vinko Coce – Okruk selo
- Vinko Coce – Partili su brodi
- Vinko Coce – Pisma starog slavuja
- Vinko Coce – Pjesma ostaje
- Vinko Coce – Plovi barka, duboko je more
- Vinko Coce – Poša bi u pope
- Vinko Coce – Ribar plete mrižu svoju
- Vinko Coce – Ribara starog kći
- Vinko Coce – Ribari
- Vinko Coce – Serenada
- Vinko Coce – Sićaš li se lungo mare
- Vinko Coce – Siti se kad ostariš
- Vinko Coce – Smokva
- Vinko Coce – Srce moje nemoj zaplakati
- Vinko Coce – Srce ti je stina
- Vinko Coce – Sto mandolina
- Vinko Coce – Sve ti dajem za lipotu
- Vinko Coce – Sve za jubav
- Vinko Coce – Ta divna Splitska noć
- Vinko Coce – Ti si cvitak
- Vinko Coce – To je moj put
- Vinko Coce – Tri prolića
- Vinko Coce – U more zaljubljen
- Vinko Coce – U zaljevu malom
- Vinko Coce – Volin te Hajduče
- Vinko Coce – Vilo moja
- Vinko Coce – Zemljo moja
- Vinko Coce – Zlato moje